18.10.2018    
İşte kitap böyle olur..Ter ve tecrübe..devamını bekliyoruz
Ali Bey bu kitabı uygulamadan süzülmüş, tecrübeleri sistematik bir şekilde anlatmış. Teorici ve akad...
Uygar AKYILDIZ
Prof. Dr. İbrahim Kırcova nın tavsiyesi üzerine bu kitabı aldım...
Ve bir daha kitabı elimden düşürmedim. Yine bir yaz günü okuldaydım ve pazarlama dersi alıyordum (YI...
ENİS
Ali Saydam Gerçek bir hocadır!
Bunu okuduğum üniversitede derslere giren çoğu hocam için bile kullanmam. Çünkü birşeyler anlatsalar...
Mehmet Ortaç
Yerel koksak, ama anlamı evrensel koysak...
Ali Bey Merhabalar,‘Algılama Yönetimi’ni okumaya başlarken ortalarında size bu maili yazacağım hiç a...
Izzet CAGLAYANYerel koksak, ama anlamı evrensel koysak... - 04.03.2009 09:43:57
Ali Bey Merhabalar,

‘Algılama Yönetimi’ni okumaya başlarken ortalarında size bu maili yazacağım hiç aklıma gelmedi doğrusu.. Hatta onu kitapçı rafından alıp almama konusunda da tereddüt yaşamıştım.
Genelde okuduğum kitapların filmlerine de gitmekten pek hoşlanmam; bende yarattıkları vücutla sinema perdesinde karşılaştıklarım arasindaki fark rahatsız etmiştir hep. ‘ İyi de ben bu kitabin filmini çekmedim ki ’ diyeceksiniz. Öyle de, sizi sektörden, yaptığınız TV programlarından, röportajlarınızdan seyreder, ‘beğenir’ ama sevmezdim. Nedenlerini :)) birgün karşılaştığımızda paylaşmayı hep istemişimdir ama, yazik ki hiç fırsat olamadı. Hatta –hoşgörünüze sığınarak- hala biraz bu durum devam ediyor sanırım. Kitabınızın da bugüne kadar seyrettigim Ali Saydam’dan çıktığını, ters bir yaklaşımla bu kez izlediğimi okurken rahatsız olacağımdan adım gibi emindim.
Sonuçta hiç hazetmediğim klişelesmiş ‘ yabancı ( ! ) ’ kitapların arasından ezber bozar düşüncesiyle seçtiğim ve okurken sanki sizinle karşılıklı konuşuyormuşuz gibi –burada hakkınızı teslim etmeliyim- hissettiğim kitabınızın henüz ortalarındayım. Umarım bir kitap kurdu olarak bundan sonraki bölümlerde de aynı okuma şevkini yaşarım.
Hemen her konuda ‘aslında..’ dediğim ve sizle ‘olmayana ergi’yle tartışmak istediğim cok konu oldu, ancak bu sabah uçakta okuduğum bölüm ( 11.Bölüm > 3C ve 3I Kurali ) ve oradaki düsünceleriniz bu oğle arası bunları yazmamı tetikledi. Kitap arabada ama aklımda kaldığı kadarıyla diyorsunuz ki;
‘ Bana ait ( 3C-3I ) kurallariısahiplenmemi istemiyorlar, kaynağını bizim topraklar değil uzaklarda göstermemi istiyorlar, bunlara fazla takılma yansımaya bak diyorlar! Oysa ben tutarlılık yerine CONSISTENCY, yaratıcılık yerine CREATIVITY, süreklilik yerine CONTINUITY demeyi yeğliyorum çünkü kolay, 3C deyince bitiyor !? ‘
Bitiyor mu gerçekten, 3C deyince anlıyor muyuz, daha da önemlisi ( kitabınızın anlam ve önemine istinaden ) algılıyor muyuz ?
Bu tercihiniz aslına bakarsanız bana hiç de yabancı gelmedi; Ben de yıllar önce şirket kurma maceramda ‘I SEE’ cağrışımı nedeniyle ismimin başharflerinin verdigi bir fırsatla ICCONSULTING’i seçmiştim. Logoyu da bu günlerin birgün geleceğini biliyormuşcasına neredeyse 10 yıl önce çizip uğuruna inanarak kuruluşta aynen uygulamıştım. Hatta animasyonla alttaki bayrak bölümü çıkarıldığında ICC gibi bir görsel etki de yaratmayı ihmal etmemiştim. Yani aslında sizin de içine düştüğünüz gibi biraz evrensel konumlama ihtiyaci denilebilir.
Ama yine de ‘ tutarlılık – TU, sürdürülebilirlik – SÜ, yaratıcılık – YA, müşteri – M’  cok daha ‘doğru algılanabilir’ geldi bana 3C’den.  dile pelesenk olabilecek bir firsatı neden teptiğinizi de anlayabilmiş değilim. Üstelik TUSİAD cağrıştırması gibi fonotik bir cağrısım varken ( ! )
TU-SÜ-YA-M <>Ali Saydam, Ali Saydam <> ‘TUSÜYAM’
Nazim Hikmet ‘memleket’, memleket ‘Nazim Hikmet’ gibi yerel koksak, ama anlamı evrensel koysak mesela :)
Paylaşmak istedim.
Kitabınızın istediğiniz kitleye ve satiş adedine ulaşması dileklerimle,

Izzet CAGLAYAN
DİĞER YAZILAR
İşte kitap böyle olur..Ter ve tecrübe..devamını bekliyoruz - Uygar AKYILDIZ - 21.11.2009 11:46:49
Prof. Dr. İbrahim Kırcova nın tavsiyesi üzerine bu kitabı aldım... - ENİS - 10.08.2009 12:52:32
Ali Saydam Gerçek bir hocadır! - Mehmet Ortaç - 19.07.2009 00:41:54
Yerel koksak, ama anlamı evrensel koysak... - Izzet CAGLAYAN - 04.03.2009 09:43:57
Hücrelerinizekadar etkileyen bir kitap. - Sadık ALBAYRAK - 09.11.2008 02:15:30
ALGILAR GERÇEKTİR; ÇÜNKÜ İNSANLAR ONLARA İNANIRLAR - Faruk YAZAR - 04.10.2008 20:42:52
Algımla yönetimi sağlam bir temele oturan, denenmişliği anlatıyor - Furkan Kuscuoglu - 29.08.2008 11:05:05
Sayfalar: 1 2 3 4 5

1946 yılında Ankara'da doğdu. 1965 yılında İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1966-1974 yılları arasında Bern Üniversitesi'nde Kimya öğrenimi gördü. Goethe Enstitüsü'nde Almanca Öğretmenliği kurslarına devam etti ve 1978 yılında "Yabancı dil olarak Almanca öğretmenliği" sertifikasını aldı. 1978 -1982 yıllarında Milliyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalıştı. 1982-1986 yılları arasında Karacan Yayınları Yönetim Kurulu üyeliği ile genel müdürlük görevlerini üstlendi ve 11 yayının grup editörlüğünü yürüttü. 1986-1988 yılları arasında Sabah Gazetesi Dergi Grubu Genel Müdürü olarak görev yaptı. 1988 yılında Güneş Yayınları kurucu ortağı ve genel müdürü oldu.

 Devamı için tıklayın

OnlineTR Ltd. tarafından hazırlanmıştır.